Szczęśliwe podwórka
2013
W 2013r. świetlica TPD przy ul. Gdańskiej 150 została wyróżniona w konkursie „Szczęśliwe podwórka”. Pomysłodawcą i organizatorem projektu „Kalendarz Virako” wraz z akcją charytatywną „Szczęśliwe Podwórka” była firma VIRAKO. „Kalendarz Virako” to projekt, którego celem jest łączenie sztuki i pomocy społecznej.
Młodzież z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Łódź-Polesie w ramach programu uczestniczyła w warsztatach u boku profesjonalistów, a finałem był spektakl „Tutaj Białoszewski” zagrany na deskach Teatru Szwalnia. Wspaniały spektakl „tutaj biało szewski” pod opieką artystyczną Ewy Łukasiewicz i Wacława Mikłaszewskiego odbył się 07.06.2013 roku. Kilkumiesięczne przygotowania, warsztaty z emisji głosu, opieka profesjonalnych, zawodowych aktorów wszystko to złożyło się na wielkie emocje i wyjątkowe wrażenia artystyczne.
Przedstawienie opierało się na sztuce groteski i absurdu Mirona Białoszewskiego, było komedią groteski, w której młodzież przedstawiła sceny z życia, współczesnego miasta, pokazując dostrzegane przez nich absurdy w rzeczywistości miejskiej.
2014
W 2014 roku świetlica kontynuowała projekt w ramach akcji „Szczęśliwe podwórka”. Początkowo młodzież uczestniczyła w warsztatach filmowych, pod okiem profesjonalistów m.in. Wacława Mikłaszewskiego wykładowcy, aktora Wyższej Szkoły Filmowej, podczas których zdobyła teoretyczną i praktyczną wiedzę o wszystkich etapach i aspektach powstawania utworów filmowych. Podopieczni mieli możliwość poznać pracę reżysera na wszystkich etapach powstawania filmu, nauczyć się prowadzić kamerę, zbudować potrzebny nastrój sceny operując światłem, kolorem i ekspozycją, współpracować z ekipą podczas tworzenia filmu dźwiękowcami, operatorami, charakteryzatorami. Finałem projektu było dzieło sztuki filmowej „Łódź. Mikroimaginacje”, które przedstawiło marzenia podopiecznych TPD, jak chciałaby ona mieszkać, żyć, realizować swoje pasje, jak postrzega swoją przyszłość. Film był wspaniałą formą przekazu, sugestywnie działał na ludzką percepcję i precyzyjnie przedstawiał interesującą nas problematykę, nie tylko odwołując się do intelektu, ale do emocji widza. W filmie gościnnie wzięli udział znakomici aktorzy Jerzy Stuhr, Borys Szyc oraz wybitny tancerz Conrado Moreno, a premiera filmu odbyła się w łódzkim kinie „Charlie”.
Więcej zdjęcia kalendarza VIRAKO oraz z realizacji projektu „Szczęśliwe Podwórka” można obejrzeć na facebookowym profilu Kalendarz Virako.